Energo firma "JAUDA" ir elektromateriālu un iekārtu ražotājs, kas dibināts 1961. gadā un kas klientiem piedāvā kompaktās transformatoru apakšstacijas, zemsprieguma un vidējā sprieguma iekārtas, kā arī metāla konstrukcijas un izstrādājumus. Līdz ar ALTUM kapitālatlaides saņemšanu uzņēmums ievieš jaunu ERP sistēmu, kas ļauj centralizēt un automatizēt ražošanas, finanšu un noliktavu pārvaldību.
"Mums kā ražojošam uzņēmumam ir svarīgi, lai viss procesu kopums, kas pie mums notiek, ir caurspīdīgs un pārskatāms," Evija norāda, "jaunā sistēma rada iespēju pašiem saprast, kur mēs esam un kā mēs ražojam. Tā kopumā ir uzņēmuma vērtīguma celšana".
Atklāta saruna ar sevi
“Mēs sapratām, ka digitalizācija ir neizbēgama, lai ne tikai saglabātu savas pozīcijas tirgū, bet arī augtu un attīstītos. Mūsu izaicinājums bija ne tikai saprast, kādas tehnoloģijas mums ir nepieciešamas, bet arī izveidot skaidru ieviešanas plānu,” skaidro Evija, uzsverot, ka svarīgākais solis ir rūpīga izpēte, lai saprastu, kuras jomas visvairāk nepieciešams digitalizēt.
Te savukārt uzņēmumu labā roka ir SVID analīze, kas tiek praktizēta arī "JAUDĀ" un palīdz uzņēmumam izvērtēt savas stiprās un vājās puses, iespējas un riskus.
"Tā ir atklāta saruna pašiem ar sevi - apzināt, kur tad mēs esam," Evija papildina, "paskatīties, kāds ir uzņēmuma statuss, kādi ir mērķi un vīzija, un stratēģija turpmākajiem 3 gadiem, kur uzņēmums vēlas nonākt pēc 3 gadiem. Un tad meklē rīkus, ar ko to sasniegt."
Komandas spēks
Sevis izpētei un izpildītam digitālā brieduma testam seko projekta sagatavošana un iesniegšana, kas sevī ietver milzīgu (arī birokrātisku) informācijas daudzuma apkopošanu un strukturizēšanu un kur lieti noder iesaistīto cilvēku zināšanas un prasmes. "Viens ir uzrakstīt projektu, otrs ir izdomāt un saplānot, kā mēs to realizēsim un kā pareizi izrēķināsim, cik daudz projektā nosegs ALTUM un cik būs jāsedz mums," Evija noteic, "lai līdz tam nonāktu, savā pusē mazās darbinieku grupās visam esam gājuši cauri, tad lielākās grupās, visbeidzot arī valdē. Šajā procesā mums palīdzēja arī piesaistītie konsultanti, jo paši nebijām papīru gatavotāji".
Sistēmas ieviešanu papildina uzņēmuma iekšējā pārmaiņu vadība, un tā ļauj reālajā vidē sekot līdzi darbinieku attieksmei. "Mums notiek apmācības, kā lietot sistēmu, ir arī piesaistīti konsultanti, kas sniedz mums nepieciešamo atbalstu. Protams, viens no vadības komandas lielākajiem izaicinājumiem ir motivēt darbiniekus. Tas nozīmē stāstīt, kas ir ieguvumi gan darbiniekam, gan uzņēmumam kopumā. Iespējams, notiks darbinieku rotācija, bet tā notiek vienmēr, jo ne visi ir gatavi pārmaiņām. Pagaidām atsaucība ir lielāka nekā gaidīts, bet nav zināms, kas mūs vēl sagaida priekšā," tā Evija.
Spēja riskēt
Uzņēmumam padomā ir jau nākamie digitalizācijas projekti, tai skaitā elektroniskie rēķini un kiberdrošības risinājumi.
"Mēs tikko nosvinējām 63 gadu jubileju, un tas, ka mēs pārejam uz mūsdienīgiem digitāliem risinājumiem, mums ir milzīgs sasniegums. Ejam soli pa solim - neēdam visu ziloni, bet kožam pa gabaliņam," Evija piebilst.
Līdz ar to vajag iemācīties riskēt, it sevišķi ja sirds un dvēsele ir uzņēmumā. Ja nepieciešams, var piesaistīt konsultantus, jo katram esot jāizmanto savas stiprās puses un varbūt esot lietas, ko var atstāt darīt citiem. Un tad, beigās saliekot to visu kopā, risks jau paliek pārredzamāks.
Rakstu finansē Eiropas Savienība un Eiropas Savienība - NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.